Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

MONTAŻ: JAK DOSTOSOWAĆ OŚWIETLENIE?

Niestety, co nie dziwi: montaż różni się w zależności od producenta i modelu. W większości przypadków światło jest podłączone bezpośrednio do silnika. Co jest potrzebne do montażu? Oświetlenie. Materiał montażowy: Materiał montażowy jest dołączony do lamp wysokiej jakości.

Odpowiedni kabel przyłączeniowy do silnika: Jeśli nie jest on zawarty w dostawie. Narzędzie, czas. Zazwyczaj wymagane jest wykonanie następujących czynności: W powyższym odcinku przyjrzeliśmy się lampom. Montaż lamp innych producentów zazwyczaj odbywa się na tej samej zasadzie. Oto ponownie podsumowane punkty:

Maskę silnika zwykle trzeba zdjąć, bo połączenia są pod nią. Przygotuj kable tak, aby można je było podłączyć do lampy, jak również do interfejsów reflektora. Więcej przydatnych informacji zobaczysz na stronie http://dlalejdis.pl/artykuly/oswietlenie_rowerowe_wszystko_co_musisz_o_nim_wiedziec

Kabel będzie po wewnętrznej stronie ramy przeniesiony do silnika. W zależności od modelu i roweru elektrycznego jest to mniejszy lub większy wysiłek. Panele i osłony muszą być w każdym przypadku usunięte. Niektóre lampy wymagają lutowania. Na koniec zajmiesz się ustawieniem orientacji lampy. Ostrzeżenie, nadjeżdżający ruch nie powinien być oszołomiony! Najlepiej przetestować to na białej ścianie.

Uniwersalność i duża liczba różnych systemów oświetlenia i rowerów elektrycznych nie pozwala nam na przedstawienie jednego poradnika dla wszystkich modeli. Z reguły instrukcja montażu każdego urządzenia powinna być dołączona do dostawy. Kolejną dobrą radą jest zajrzenie na stronę internetową producenta.

WYCIECZKA: PRZEPISY DOTYCZĄCE OŚWIETLENIA ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH OBOWIĄZUJĄCE W DANYM KRAJU

Elektryczne oświetlenie rowerowe jest praktyczne dla rowerzysty i przyczynia się przede wszystkim do jego własnego bezpieczeństwa. Z tego powodu oświetlenie rowerowe jest regulowane prawnie.

Czy Niemcy, Austria czy Szwajcaria: rower musi mieć aktywne i pasywne oświetlenie w ciemności. Ponieważ e-bike lub pedelec jest napędzany silnikiem tylko do 25 km/h, Według StVo jest to rower. Przyjrzyjmy się teraz, jak kraje niemieckojęzyczne uregulowały kwestię aktywnego oświetlenia:

Niemcy

Rozporządzenie o dopuszczeniu do ruchu drogowego stanowi, że reflektory muszą być wyposażone w odblaski o natężeniu co najmniej 10 luksów w odległości 10 metrów. Nadjeżdżający ruch nie może być oślepiony. Wysokość montażu dla świateł mijania i tylnego reflektora wynosi od 400 do 1200 mm z przodu. Tylny reflektor powinien być zamontowany na wysokości 250 i 1200 mm. Za pomocą tzw. numeru testowego K można od razu sprawdzić, czy grzejnik spełnia kryteria StVZO.

Austria

Austriackie rozporządzenie rowerowe wymaga, aby reflektor miał natężenie światła co najmniej 100 cd (kandeli) świecąc z przodu na żółto lub biało, a z tyłu musi świecić czerwone światło o natężeniu co najmniej 1 cd.

Szwajcaria

Ustawa o ruchu drogowym stanowi, że białe światło z przodu i czerwone z tyłu musi być widoczne z odległości 100 metrów przy dobrej pogodzie. Nadjeżdżający ruch nie może być oślepiony.

DOBRZE WIEDZIEĆ: WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE MODERNIZACJI W PRAKTYCE

Nie jest to przeskok od pierwotnego pomysłu do w pełni zainstalowanego oświetlenia – tak jest to jasne. Jest kilka rzeczy, które warto rozważyć przed zakupem. Ale nawet jeśli oświetlenie roweru elektrycznego zostało pomyślnie zmodernizowane, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Na koniec mamy przydatne wskazówki dotyczące modernizacji podsumowane przez światła e-bike.

Co zrobić, gdy akumulator padnie podczas jazdy? Przejdźmy od najgorszego przypadku: Dłuższa wycieczka dzienna i bateria umiera w ostatnich kilometrach. Zmierzch już nadszedł – wiesz, że bez świateł nie da się jeździć rowerem elektrycznym w nocy.

Mamy dobrą wiadomość: W większości rowerów elektrycznych wspomaganie pedałowania wyłącza się, gdy poziom baterii wynosi około 10%. Światło będzie się palić aż do całkowitego rozładowania baterii, 1-2 godziny powinno jeszcze być.

Wbrew ewentualnym obawom, lampa praktycznie nie wpływa na zasięg baterii. Te kilka watów, które zużywa oświetlenie nie jest znaczące. Z drugiej strony pojazd jest bezpieczniejszy, bo lepiej świeci, teraz czasem nawet z Projector Technology w lampach. Technologia ta może być napędzana lepszym zasilaniem – nie było to możliwe w przypadku dynamo.

Lumen, Lux i Candela – co to znaczy?

Dla wszystkich, którzy od czasu do czasu nie byli pewni co to jest, czytając poradnik zakupu Lumenów, Luxów i Candeli oto krótkie wyjaśnienie:

  1. Lumen = całkowita ilość światła (20-watowa żarówka emituje około 200 lumenów)
  2. Lux = natężenie oświetlenia (np. ile światła jest jeszcze widoczne w odległości 10 metrów)
  3. Kandela = ilość światła, jaką lampa emituje w jednym kierunku

Światło na kasku – czy to wystarczy?

Można również wybrać oświetlenie na kasku. Ze względu na wymogi prawne, rower musi być wyposażony w oświetlenie aktywne i pasywne. W Niemczech określona jest również dokładna wysokość umieszczenia, co oznacza, że samo światło LED na kasku nie będzie wystarczające.

Oświetlenie dla S-Pedelec. Nazywane również pedelecs speed, rowery elektryczne otrzymują swoją nazwę ze względu na ich prędkość: S-Pedelecs mają Motor Assist do 45 km/h. Przepisy dotyczące rowerów (w tym rowerów elektrycznych, czyli pedeleków) nie obowiązują. Regulamin 113 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ reguluje oświetlenie tej klasy pojazdu.

Oświetlenie musi być aktywne i pasywne, zamontowane na stałe i dlatego można je mieć zawsze przy sobie. W S-Pedelecs system oświetlenia jest zazwyczaj zasilany z elektroniki napędu. Ponadto można stosować tylko oryginalne reflektory, co jest szczególnie istotne w przypadku konieczności wymiany układów.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY