Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakich sytuacjach jest wymagane posiadanie energetycznego świadectwa

Jednym z podstawowych energetycznych problemów, jakie trzeba rozwiązać w naszym kraju, jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. Cały czas jest przecież duża ilość budynków, które będą pod tym kątem wymagać dużej poprawy. Stare, nieszczelne okna czy też brak odpowiedniej izolacji ścian sprawiają, że do ogrzania wnętrza może być potrzebne kilka razy więcej energii, niż w przypadku budynków mających określony standard. W całościowe skali będzie się to przekładało to na setki czy nawet miliony ton węgla i innych paliw, na czym przecież ogromnie cierpi nasze środowisko.

Z tego też powodu jednym ze sposobów na to, żeby poradzić sobie jakoś z tym problemem, stało się wdrożenie energetycznych certyfikatów. Takie Świadectwa energetyczne to po prostu dokumenty które określają ogólne zapotrzebowanie na energię danego obiektu w paru różnych obszarach. Przede wszystkim będzie to dotyczyło ogrzewania i chłodzenia w czasie lata.

Lecz również i wentylacji, oświetlenia czy podgrzewania cieplej wody. To wszystko jest weryfikowane, a później opisywane w dokumencie, i będzie dobrym punktem wyjścia do przyszłych przeróbek i modyfikacji. Podczas robienia obliczeń pod uwagę bierze się między innymi rzeczy takie jak materiały z jakich zrobiono ściany i strony czy też parametry wstawionych okien. Przez to wszystko budynek jest dokładnie sprawdzony, dzięki czemu wiadomo po pierwsze ile będzie kosztowała jego codzienna eksploatacja, a po drugie jakiego rodzaju inwestycje mogłyby być potrzebne.

Pierwsza wersja przepisów wprowadziła to obowiązkowe dla wszystkich obiektów, jakie zostały postawione po roku 2009, oraz rzecz jasna nowo stawianych. Zmiany z początku 2023 roku zmieniły to, że Świadectwo energetyczne są też wymagane dla starszych obiektów, lecz jedynie w sytuacji gdy ktoś je zamierza je sprzedać czy wynająć. Zaniedbanie tego obowiązku okazać się może dość kosztowne, z tego też powodu nie warto o tym zapominać. Za niewyrobienie świadectwa właściciel naraża się bowiem na finansową karę, która w skrajnej sytuacji może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY