Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jakie obowiązki mają posiadacze nieruchomości w związku ze świadectwami energetycznymi

Wizja zmian klimatycznych i coraz mniejsze zasoby energetycznych surowców wymuszają zmiany w wielu obszarach życia. Najistotniejsze są plany związane z dziedzinami, w których pochłaniane są największe zasoby energii. Takim sektorem jest na pewno budownictwo i związane z nim użytkowanie mieszkań i domów. To, z jakich materiałów jest zbudowany dany obiekt, ma duży wpływ na zużywaną energię potrzebną do jego ogrzewania lub chłodzenia, a także do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Oczywiste jest również, że duże pomieszczenia znacznie więcej jej potrzebują. Jeżeli dołożyć do tego oszczędności na izolacji i materiałach, dość prosto wpaść w pułapkę nieekonomicznej budowy. W następnych latach mieszkańcy będą mieli do płacenia rachunki znacznie większe niż płaciliby, gdyby zadbano o parametry budynku.

O ogólnym zapotrzebowaniu na energię niezbędną do utrzymania wystarczającej temperatury w budynku mówi jego energetyczna klasa. Parametr ten znajduje się w energetycznym certyfikacie. Certyfikat to dokument obowiązkowy dla każdego budynku oddanego do użytkowania po 2009 roku. W 2023 roku ten zakres rozszerzono o wszystkie starsze nieruchomości przeznaczone na wynajem lub do sprzedaży. Tym samym wielu zarządców musi zadbać o to, żeby takie certyfikaty dostać. Kupujący albo najemca mają je dostać podczas podpisywania umowy. Co istotne, jest to obowiązkowe, więc nie można odmówić wydania takiego dokumentu. Za jego brak grozi surowa kata.

Tymczasem po wprowadzeniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Toruń można zobaczyć, że koszt uzyskania certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby znajdujące się na liście certyfikowanych audytorów przekażą, jakie dokumenty związane z budynkiem należy przygotować. Sam proces przygotowania świadectwa trwa maksymalnie kilka dni. Za to certyfikat ważny będzie aż dziesięć lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY