Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Inwestycja na GPW – poradnik dla początkujących

GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, uznawana jest za największą giełdę w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada ona bardzo szeroką ofertę instrumentów o zróżnicowanym poziomie ryzyka. Aby móc zacząć inwestować na GPW, w pierwszej kolejności należy zdobyć wszechstronną wiedzę. Każdy początkujący inwestor musi zdawać sobie sprawę z ryzyka towarzyszącego inwestycjom w akcje, ponieważ w przeciwnym razie można szybko utracić cały zainwestowany kapitał. Oto poradnik dla początkujących chcących inwestować na GPW.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – informacje podstawowe

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została utworzona w 1991 roku, krótko po transformacji ustrojowej. Jest to polska giełda papierów wartościowych, która pozwala na obrót giełdowy papierami wartościowymi, np. akcjami, obligacjami, prawami poboru i wieloma innymi, np. kontraktami terminowymi lub opcjami. Dokładne wytyczne dotyczące obrotu na GPW są regulowane przez regulamin giełdy, zasady obrotu giełdowego a także Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). 

Giełda to miejsce, które zrzesza przedsiębiorstwa emitujące np. akcje, zaś ci, którzy się w nie zaopatrują nazywani są akcjonariuszami. Każdy posiadacz akcji staje się współwłaścicielem przedsiębiorstwa i ma wpływ na jego dalsze działanie. W tym momencie akcje GPW są dostępne dla każdego zainteresowanego inwestora. Wystarczy założyć konto maklerskie online – jest to możliwe bez wychodzenia z domu.

Ogromna wygoda to jeden z wielu atutów obecnych możliwości w zakresie inwestowania w akcje. Trzeba jednak mieć świadomość tego, iż przystępując do zakupu akcji bez uprzedniego przygotowania można w krótkim czasie stracić wszystkie środki. Dzieje się tak, gdy akcje kupionych przez nas spółek krótko po zakupie mocno stracą na wartości. Aby się przed tym uchronić, trzeba pogłębiać swoją wiedzę na temat działania giełdy oraz analizować sytuację finansową poszczególnych firm.

Jaka jest oferta akcji na GPW?

GPW, jako największa giełda w Europie Środkowo-Wschodniej oferuje inwestorom szerokie możliwości. Każdy, kto kupuje akcje na GPW, może korzystać z bardzo szerokiej oferty. Głównym indeksem na GPW jest WIG20 – oferuje on dwadzieścia największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na GPW. Są to spółki z różnych sektorów gospodarki, m.in. finansów, energetyki czy telekomunikacji.

Z kolei rynek podstawowy to miejsce, w którym notowane są akcje spółek nie objętych indeksem WIG20. Są tam spółki o zróżnicowanej wielkości oraz z różnych sektorów gospodarki. Inwestycja w akcje takich spółek może wiązać się z wieloma korzyściami – zwłaszcza, gdy chodzi o podmioty wprowadzające innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Podczas szukania możliwości inwestycji w akcje warto też zwrócić uwagę na rynek NewConnect. Jest to rynek dedykowany dynamicznie rozwijającym się spółkom korzystającym z nowatorskich rozwiązań. Często są to przedsiębiorstwa z sektora nowych technologii i startupy. Tego typu spółki mają potencjał na duży zysk w krótkim czasie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY