Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakich sytuacjach używa się metody lutowania twardego i miękkiego

Jedną z najstarszych technik stosowanych do łączenia różnych metali jest lutowanie. Być może niejednej osobie będzie się ono kojarzyło ze spawaniem, lecz to jednak są dwie zupełnie różne rzeczy. W przypadku lutowania elementy są łączone przy pomocy spoiwa, jakie się rozlewa w całości szczeliny. Zaś przy spawaniu tworzona jest naprawdę wysoka temperatura, która topi brzegi elementów, i łączy je w ten sposób ze sobą. Z tego też powodu powszechnie się uważa lutowanie za znacznie bezpieczniejsze, także jeśli będzie chodziło o temat zabezpieczenia osób je wykonujących. Obecnie najpopularniejsza jest metoda lutowania miękkiego, która wykorzystywana jest chociażby w najróżniejszym elektronicznym sprzęcie.

Praktycznie cała elektronika jest właśnie w ten sposób produkowana, na specjalnie zaprojektowanych płytkach są bowiem przylutowywane różne części. Jako spoiw używa się cyny z domieszką miedzi lub ołowiu, i stopy takie po stwardnieniu bardzo dobrze przewodzą elektryczny prąd. Charakterystyczną cechą miękkiego lutowania jest niska temperatura pracy, wynosząca mniej niż czterysta stopniu. Kolejna technika lutowania, czyli lutowanie twarde, potrzebować będzie sporo wyższych temperatur, przeważnie powyżej 450 stopni.

Z tego też powodu stosuje się do niego całkiem odmienny, taki jak na przykład palniki na propan-butan lub acetylenowo-tlenowe, lub lampy lutownicze i lutownice indukcyjne. Inne są także rodzaje lutów, najczęściej będą to miedziane, fosforowe i srebrne. Lutowanie twarde sprawdza się bardzo dobrze przy różnych rodzajach materiałów. Przy jego pomocy można łączyć zwykłą stal, miedź i jej stopy, takie jak brąz czy mosiądz, ale też różne metale szlachetne. Spoiwa są naprawdę mocne i wytrzymałe, także na wysoką temperaturę, z tego też powodu wykonywać w ten sposób można rozmaite przemysłowe instalacje. Ze względu na możliwość tworzenia się niebezpiecznych gazów ważne jest, żeby prace odbywały się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie będą one jednak wymagać takich umiejętności, jak podczas spawania.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY