Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy nurkowanie jest bezpieczne, jakie zasady należy przestrzegać

Dzisiaj w zasadzie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może poznawać uroki podwodnego świata. Wystarczy zrobić odpowiednie uprawnienia, żeby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy podziwiać ryby na rafie koralowej. Ale nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie specjalistyczny sprzęt, warto zatem zapoznać się z tym, co każdy scuba musi mieć. Tego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a całość przed zejściem do wody będzie ważyło nawet kilkadziesiąt kilogramów. Sprężone powietrze, którym nurkowie oddychają w wodzie jest umieszczone w stalowej lub aluminiowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

Zależnie od głębokości wystarczy ono nawet na kilkadziesiąt minut nurkowania. Jednak oddychanie wprost z posiadanej butli możliwe nie jest, z tego też powodu podpina się do niej oddechowy automat. Posiada on charakterystyczny kształt puszki z ustnikiem, który nurek wkłada do ust. Tak naprawdę automaty w zestawie są dwa, drugi jest rezerwowym w sytuacji, gdyby sprzęt partnera zawiódł. Butlę wraz z automatem mocuje się na jackecie lub skrzydle, elementy te mają też w sobie wypornościowe worki, przez które można regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie przeważnie odbywa się w w wodach o niższej temperaturze, to niezbędne będzie zapewnienie należytej izolacji termicznej. Do tego są używane różne rodzaje skafandrów nurkowych, pozwalających przebywać pod powierzchnią nawet do kilku godzin. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są kombinezony suche, a na cieplejsze wody użyć też można różnej grubości pianek.

Dużą wadą pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla niejednej osoby jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Ale ich koszt jest kilka razy mniejszy niż tak zwanego suchara, dlatego też to właśnie one dostępne są najczęściej do wypożyczania. Jeżeli ktoś planuje na dłużej związać się z nurkowaniem, to zastanowić się też powinien nad zakupem swojego sprzętu. Zwłaszcza dotyczyć to będzie skafandrów, butów, rękawiczek i kapturów, w przypadku jakich duże znaczenie też mają względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY